Skip to main content
Začni používať LifeKOMPAS® bezplatne.Registruj svoj email a staň sa členom komunity.1x týždenne dostaneš hodnotný obsah.

2. – 4. týždeň kurzu: Zmena focusu (ako úplný základný level práce)

Ako zvládať očakávania a prekonať strach zo zlyhania pre lepšie športové výkony

V práci s očakávaním rozlišujem prístup z VRCHU dole a zo spoda hore. Dnes prejdeme prvú vrstvu prístupu a to je z vrchu – dole. To je úplne základný prístup, ako cez zmenu focusu. Môžem upraviť do určitého levelu tlak očakávania (je vám ale jasné, pod prvou vrstvou práce je často ale oveľa viac. Historické vzorce, traumy, nenaplnené očakávania z detstva, … a oveľa viac.).

Ak chcete pochopiť a raz a navždy poriešiť neustály tlak očakávania, potom odporúčam checknúť platenú zónu na Patreone. Tam nájdete postup, ako pracovať ďaleko hlbšie s očakávaniami.

3 FORMY OČAKÁVANIA

– predzápasové očakávania
– očakávania v zápase v mŕtvom čase (keď sa nehrá alebo je prerušený zápas)
– očakávania v aktívnom čase

Ja rozlišujem 3 formy očakávania: predzápasové, očakávania v rámci zápasu (v momente, keď sa nehrá, alebo keď neprebieha aktívne zápas) a v aktívnom čase zápasu. Všetky 3 časy vyžadujú maličko inú stratégiu, ako pracovať s očakávaním.

Čo sú vaše predzápasové očakávania? To už by ste mali vedieť z 1 týždňa, pokiaľ samozrejme neviete, potom sa odporúčam vrátiť k 1 týždňu a zmapovať si, aké sú očakávania. Aké moje fyziologická reakcia / emócie a aké je typický prejav správania. Ak to máte ideme do druhého kroku.

Môžeme začať pracovať na 1 forme a to je z vrchu smerom dole.

A. PREDZÁPASOVÉ OČAKÁVANIA

Predzápasové očakávania sa dajú zmeniť na najjednoduchšej úrovni tým, že namiesto toho aby ste sa sústredili na výsledok alebo na to, čo si kto povie, aké budem mať možno skóre, výhru, prehru, aby som neurobil chybu a tak ďalej, na svoje silné stránky. To znamená: čo sa mi podarilo, aké boli moje posuny, zlepšenie posledné týždne.

Aké sú moje herné kvality? Možno aj úspechy.
Áno, niekto môže povedať, že tieto veci môžu vytvoriť očakávania a hneď vám poviem, ako s tým pracovať ďalej. Takže 1. vec, ako zmeniť predzápasové očakávania, je zmena fokusu na silné stránky a kvality.

Veci, ktoré sú stále a nikto ma nevezme:

Moje silné stránky sú:
Moje športové kvality sú:
Moje minulé úspechy sú:

B. ZMENA GLOBÁLNEHO FOKUSU PRED VÝKONOM

Ďalšia stratégia, ako pracovať s predzápasovými očakávaniami, je zmena takzvaného globálneho fokusu. Keď sa nad tým zamyslíte, tak veľa hráčov chce mať kvalitný zápas, kvalitného súpera, aby sa posunula a tak ďalej, ale 1 hodinu pred zápasom alebo 1 deň pred zápasom zmení komplet svoj mindset – „zrazu si prajem, aby zápas prebehol čo najjednoduchšie, čo najlepšie, ideálne aby súper bol čo najslabší,…“. Prečo je to tak, vychádza z hlbokého strachu a neistoty, ktorou prejdeme v platenej zóne na Patreone.

Pretože športovci zmenia globálny fokus – namiesto toho, aby sa sústredili na to, čo im ten zápas má dať, kam ich má posunúť z hľadiska kvalít, z hľadiska atribútu, tak sa samozrejme sústredia na to, čo chcú získať výhrou. Kam ich tá výhra posunie, ako ovplyvní tá výhra okolie, čo je samozrejme fatálna chyba, pretože si vytvárajú strach zo zlyhania, ktoré vychádza z nenaplnených očakávaní.

Zmena globálnej viery tým, že si vytvorím novú globálnu otázku. Takzvanou globálnou otázkou, na čo sa teším, čo sa chcem naučiť tým zápasom, kam sa tým zápasom posunu v rámci herných kvalít, herných možností alebo športových kvalít atribútu. Namiesto toho, aby som sa sústredil na výsledok a čo s tým je spojené – tak sa sústredím na to, čo získam bez ohľadu na výsledok – tým zápasom.

Moja nová predsúťažná otázka je:
– Na čo sa najviac teším?
– Čo konkrétne si chcem v zápase skúsiť?
– Čo pozitívne mi výkon v zápase môže dať do budúcnosti, bez ohľadu na výsledok?

C. OČAKÁVANIA V ZÁPASE

Očakávanie v zápase je samostatná kapitola, ktorá vyžaduje úplne iný prístup ako predzápasové očakávania. Ide o krátkodobú stratu koncentrácie, ktorá má často ďaleko hlbšie súvislosti. Je tu navyše veľmi limitovaný čas.

V tomto „aktívnom“ čase počas zápasu, keď sa bavíme o zápasových očakávaniach, znamená vedieť veľmi rýchlo rozpoznať, ako fyziologické prejavy – tak aj stratu fokusu / typické myšlienky.

Prvá jednoduchá stratégia je, že v zápase potrebujete mať takzvané kľúčové body. Kľúčové body sú jednoduché koncentračné prvky, ktoré využijete na jednoduché prekoncentrovanie sa, keď vás v zápase postihnú očakávania.

Čo to teda je? Prakticky povedzme, že zápas je prerušený napríklad v hokeji a vy idete na striedačku. A v hlave vás na základe checkingu – napadnú myšlienky. „OK, toto striedanie nebolo dobré, urobil som chybu, tréner na mňa ešte kričí… Ďalšie striedanie vidím, že zlyhám, že urobím ďalšie chyby a pravdepodobne sklamem trénera“. Tento myšlienkový chod ovplyvní drasticky ďalšie striedanie. Môj výkon bude stiahnutý, budem pasívny, nebudem chodiť do súbojov a ovplyvní to samozrejme negatívne celý výkon.

To znamená 1 vec v mŕtvom čase zápasu je checking-jednoduchý skríning. Akonáhle to odhalím máte na to 5 10 15 sekúnd. Možno niekedy menej.

Checking v mŕtvom čase:
– Čo je môj typický fokus:
– Aký mám typický pocit v tele:

Potom sa potrebujem prekoncentrovať na tzv. kľúčové body (veci, ktoré mám 100% pod mojou kontrolou) a súčasne si zdvihnúť aj sebadôveru.
– Čo bolo skvelé v predošlom striedaní, kole zápasu, sete v tenise,…
– Ako to využijem v ďalšom kole, pridanie,… 2-3 body
– Aké mám 2-3 kľúčové body na ďalšiu časť zápasu: (príklad: choď agresívne, bud trpezlivý,…)

Základný princíp je sústrediť sa na to, čo dokážem ovplyvniť a čo je v PROCESE zápasu. Žiadna budúcnosť, pretože tam sú očakávania a tie vytvárajú tlak a zmenu herného prejavu. A ak minulosť, potom len to, čo sa podarilo.